چه عاملی باعث می شود که فرد مبتلا به دمانس پرخاشگر شود؟ (بخش اول)

14 دی 1397
نویسنده :  

بخش اول

افراد مبتلا به دمانس که آلزایمر نیز نوعی از آن است نیازهای مشابهی مثل همه ما دارند. آنها هم نیاز دارند که راحت باشند، درد نداشته باشند، با دیگران ارتباط برقرار کنند، احساس موثر بودن بکنند و در کل حالشان خوب باشد.

با این حال، این افراد ممکن است نتوانند خودشان نیازهایشان را بفهمند و ندانند که چگونه این نیاز ها را رفع کنند.این حالت باعث می شود که آنها جوری رفتار کنند که اطرافیانشان رفتار آنها را چالش برانگیز و یا حتی پرخاشگرانه ببینند.این نوع رفتار ممکن است شیوه فرد برای رسیدن به آنچه که به آن نیاز دارد باشد. مثلا ممکن است نشانه ای از این باشد که به نیازشان پاسخ داده نمی شود و یا تلاشی برای برقراری ارتباط با دیگران باشد. درک اینکه چه چیزی باعث چنین رفتاری در فرد می شود می تواند به شما برای یافتن راه حل کمک کند. از این رو در سه بخش برخی از توضیحات احتمالی برای علت پرخاشگری این افراد بیان می شود.

نیاز های جسمانی: 

  • فرد ممکن است دچار درد، عفونت یا یک ناراحتی (از جمله یبوست، تشنگی یا نشستن طولانی مدت) باشد. عوارض جانبی داروها یا مصرف بیش از حد آنها هم ممکن است موجب گیجی و خواب آلودگی بیشتر فرد شود. در این شرایط احتمال دارد که کمتر قادر به فهمیدن نیازهای خود باشند و نسبت به نیازهایشان آگاهی پایین تری داشته باشند.

  • ممکن است چیزی در محیط باشد که برای فرد مبتلا به دمانس به نظر آزار دهنده بیاید. محیط بیش از حد شلوغ (مثلا حضور تعداد زیاد افراد)، بیش از حد گرم، سرد، پر سر و صدا و یا روشن برای آنها آزار دهنده است. بر عکس آن هم محتمل است یعنی محیط به اندازه کافی تحریک برانگیز نباشد و فرد از محیط اطرافش هیچ چیزی دریافت نکند.

  • بینایی یا شنوایی ضعیف در این افراد منجر به سوء برداشت می شود، به این صورت که شخص آنچه را که می بیند یا می شنود با چیز دیگری اشتباه می گیرد.

  • وجود حالت هذیان (حالتی که فرد به عقایدی باور دارد که اصلا وجود ندارند و با منطق قابل بررسی نیستند) و یا توهم (که فرد چیزهایی را ادراک می کند که وجود خارجی ندارند) می تواند برایشان گیج کننده و ترسناک باشد. این امر موجب می شود که فرد مبتلا به دمانس به شیوه ای پرخاشگرانه نسبت به این حالات پاسخ دهد. دمانس حتی بر قضاوت و خود کنترلی فرد نیز تاثیر دارد. آنها ممکن است قدرت کنترل خود را از دست بدهند یا آگاهی کمتری نسبت به اینکه چه نوع رفتاری در چه نوع موقعیتی مناسب است داشته باشند.
133 بازدیدها
Admin

تماس با ما

کلینیک مغز و شناخت Brain & Cognition Clinic   

بالا